Da li ste nekada razmišljali o tome kako je nastao internet, i kako zapravo funkcioniše ceo proces sakupljanja i prenosa podataka, kao i brza veza koja spaja dva grada, dve države, dva kontinenta? Živimo u vremenu u kom tehnologija pokreće svet, spaja ljude na ražličitim krajevima zemaljske kugle, a da ne pričamo o pogodnostima koje omogućava iz udobnosti vašeg doma.
Ne izlazi vam se napolje, zamenili bi izlazak sa društvom, druženjem sa omiljenim likovima iz poznatih serija i filmova? Odlično! Internet stupa na snagu, imate Netflix, platformu koja omogućava gledanje kako serija, filmova, emisija probranih i pažljivo skupljenih sa svih delova sveta baš po vašem ukusu. Volite gejming, druženje sa drugim ljubiteljima igrica? Može, internet je tu da vam pronađe igru po vašoj meri uz koju ćete uživati satima. Javno informisanje je postalo nikad lakše i jednostavnije putem internet veze. Iskucate glavne smernice o temi koja vas zanima, i izadje vam niz članaka i sadržaj koji ste tražili. Život je dosadan bez muzike, na desetine platformi za skidanje i besplatno slušanje muzike omogućava da svako pronađe nešto što voli, znate kako kažu, muzika je melem za dušu, a i glavni medikament za redukovanje stresa i anksioznosti. Globalno povezivanje kao od šale, eto to je internet! 21. vek se čini kao milenijum mogućnosti, u kome stvarno ništa nije nemoguće.
Ali stanite malo, kako je sve počelo?
Šta je zapravo internet?
Da ne dužim, internet je svetski sistem umreženih računarskih mreža koje omogućavaju funkcionisanje komunikacionog sistema. Čuveni ARPANET je preteča današnjeg interneta, nastao 1969. godine, istraživanjem mreže računara pod kontrolom Ministarstva odbrane SAD-a. Prva internet veza puštena je u pogon, na današnji dan 5. juna iste godine, ali se koristila u vojne svrhe. Možda je veza bila slaba, brzina od 50 kbit/s danas se čini smešnom. Ali s obzirom na period nastanka, svaka vrsta truda je bila duboko cenjena. Tek 30 godina kasnije, internet je uspeo da se probije na svet trgovine i poslovanja, stvarajući javnu dostupnu mrežu u vidu paketa koji povezuje mrežu i računare korišćenjem protokola. U okviru prvog paketa nalazila se elektronska pošta, chat room, prenos datoteka i podataka, dokumentacije otvorene world wide vebom.
Sve što je podložno istraživanju, ima svoje prednosti ali i mane. ARPANET je nastao sa primarnim ciljem da se otkrije koje će komandne mreže opstati, i da li takva mogućnost uopšte postoji ako dođe do nuklearnog napada. Vrlo brzo uvidevši prednost brze veze, vojni eksperiment je prerastao u javno istraživački rad.
Sve što vam je povereno na korišćenje čuvajte dobro, imajte na umu ako ispadne uvek postoji opasnost da se ne polomi i u potpunosti ne izgubi.
“Internet postaje gradski trg globalnog sela sutrašnjice.”-Džimi Karter
Autor: Sanja Petkov