Neobični likovi nacrtani specifičnim stilom crtanja, zanimljive tematike, različiti događaji, kombinacija različitih žanrova, svetova, događaja, sve ovo su karakteristike jednog posebnog animiranog crtanog filma koji dolazi iz Japana.
Zbog raznovrsne tematike, anime može biti namenjen svim uzrastima, od dece i tinejdžera, pa čak i odraslima. Postoji ustaljeno mišljenje koje nalaže da je anime namenjen samo deci, što uopšte nije tačno, čak može biti i opasno, jer postoje tematike ovdašnjih, modernih anime – a, koje uopšte nisu za decu.
Anime sa sadržajem koji nije prikladan za decu mora biti označen kao takav, tako roditelji imaju u uvid da li njihovo dete to može gledati.
Anime ima različite scenarije, pored zabavnog karaktera, postoje i anime – i koji su napravljeni na osnovu, političkih, društvenih i ekonomskih tema…
Zbog svoje raznovrsnosti, anime je postao dosta popularan. Postoje anime – i vrhunskog kvaliteta na kom im mogu zavideti mnogi filmski reditelji sa Zapada. Holivudski producent Kristofer Nolan, za svoj film ,,Inception“ , inspiraciju je dobio iz anime horor filma ,,Paprika“.
Netflix je takođe počeo sa plasiranjem anime – a.
Ali, uprkos svojoj popularnosti, anime kompanije počele su da imaju problema. Dok su mnogobrojni stariji anime – i odisali kvalitetom, poslednjih par godina kvalitet je dostao opao. Autori su u žurbi da što pre opravdaju uložena sredstva, počevši da prave dosta komercijalne sadržaje i tako pravivši da zadovolje najveći broj fanova, izgubili su na vrednosti. Otakui (ljudi koji se opsesivno interesuju za anime i mange), koji čine najveći broj ovog auditorijuma, novije anime – e, zbog nasilnih i krvavih scena smatraju kao neprikladnim za decu. Zbog ovih faktora anime indusrija je u problemu, ali to ne znači da ne postoji kvalitetan sadržaj, za svakoga se može naći po nešto.
Uticaj anime – a kao vida zabave se dosta povećava. Međutim, mnogi roditelji se žale kako je određeni sadržaj previše nasilan i nepogodan za decu i kako deca nemaju šta da nauče iz njih, ali treba uzeti u obzir da se bili koji sadržaj, pa čak i crtani, obeležava kao moguć za gledanje određenom uzrastu, kako bi napomenuo roditelje da li njihovo dete to može da gleda.
Kada se govori o tome šta može da se nauči iz crtaća, anime – i mogu biti dobar primer. Za razliku od animacija kao što su ,,Tom i Džeri“, ,,Duško Duguško“… gde su u nekim scenama prikazani besomučno i jednodimenzionalno nasilje, anime priča je drugačija, ovde možemo
naći scene avantura i borbe protiv zla, takođe imamo brojne primere gde je naglašena negativna konotacija nasilja.
,,Digimoni“ se mogu uzeti kao dobar primer. U ovoj avanturi, na realističan način, deci je dočaran život, pojavljuju se razni likovi, glavni junaci žele da spasu svet, na svom putovanju sklapaju nova prijateljstva, ali isto tako dolazi do prvih svađa, pojava neprijatelja… potpuno je otvoren prozor mašte.
Ovo nije jedini anime koji se može uzeti kao primer, postoji mnoštvo drugih anime – a, koji svojim sadržajem mogu uticati pozitivno na decu.
Autor: Marija Mamić