Mi, žene, uvek smo u potrazi za prirodnim preparatima za negu kože i kose. Apsolutno ćemo se složiti da većinu svog vremena provodimo tražeći neke nove savete, nova iskustva ili ipak besplatne recepte koje možemo napraviti. Međutim, zašto posegnuti za traganjem tek kada nastane problem. Danas vam donosim recept sa istoka, nešto što svakako imamo u našoj kuhinji, vaše visočanstvo pirinač.
Japanci su jako negovan narod upravo zato što u svoju ishranu i negu ubacuju pirinač i pirinčano mleko.
Pirinač kao alternativa toniku
Pirinčana voda koju možemo koristiti u kozmetici i kozmetologiji nastaje od kuvanog pirinča. Ukoliko pripremate tonik za negu lica, vrata i dekoltea potrebno je:
- Prokuvati pirinač
- Vodu dobijenu prokuvavanjem sipati u teglu i ostaviti da se ohladi
- Ujutru i uveče koristeći kozmetičke tufere utapkati na površinu lica
Ponavljajte ovaj postupak iz razloga što će mleko dobijeno kuvanjem pirinča da deluje na kolagen kože. Ono što ćete primetiti je mekana, hidrirana i koža bez fleka.
Pirinač kao alternativa balzamu za kosu
Ako se odlučite za negu kose onda je postupak nešto složenji.
- Prokuvanu vodu ostaviti 24h u frižideru
- U vodu sipati kokosovo, ricinusovo ili maslinovo ulje
- Dodati pantenol u rastvoru
Pre pranja kosu dobro natopiti, ostaviti da deluje 2h, a zatim nastaviti sa uobičajenim načinom tretiranja kose. Pirinčana voda za kosu, koju možete koristiti neograničen broj puta, zapravo, što češće, naručito ako je u kontinuitetu, doprineće da koren kose ojača, a da se opadanje kose smanji na minimum. Kada je zdrava koža glave ona i proizvodi nove vlasi.
Prednosti pirinča za negu
- Ekonomičnost
- Lako nanošenje
- Prirodna nega
- Dostupnost
- Bez štetnih sastojaka
Autor: Isidora Ignjatović