U maju 1995. godine odigran je jubilarni 100. derbi, dok je maj 1972. godine takođe važan.

Zašto?

7. maja 1972. godine igrao se 62. “večiti derbi”. Zvezda je na svojoj “Marakani” dočekao svog najvećeg rivala.

Taj duel će ostati upamćen po tome što je to prvi derbi odigran pod svetlostima reflekotora.

Rezultat je bio 1:1, a crno-beli su bili bolji posle izvođenja penala rezultatom 3:2, a udarci “sa kreča” su se izvodili jer se utakmica igrala za “Politikin” trofej.

Bogićević je u 20. minutu savladao sopstvenog golmana posle udraca Živaljevića, dok je u 49. minutu izjednačenje donela jedna od najvećih legendi Crvene zvezde, Dragan Džajić.

Posle tog dana još mogo derbija se igralo pod reflektorima ali će zauvek ostati upamćeno kada se to dogodilo po prvi put.

Autor: Strahinja Grozdanić