“Večiti derbi” – kako je sve počelo

Fudbal Sport

“Večiti derbi” je više od fudbalske utakmice. Jedna od najvećih podela našeg naroda je upravo u tome da li je crveno ili crno-bela boja ona koja se nosi u srcu.

Taj izbor se pravi u najranijem detinjstu.

Da li će dečak navijati za Zvezdu ili Partizan odlučuju razni faktori. Za koga navijaju deda i otac, za taj tim će navijati sin. lli baš iz inata neće. Za koga mu navijaju drugovi. Gde igra omiljen igrač dečaka.

Kada se izbor napravi, onda počinje magija. Tada počinju priče o slavnim pobedama svoga tima, i nesrećnim porazima.

Prepričavaju se golovi i akcije, vole slavni igrači.

Jedno od najvećih uzbuđenja u životu svakog mladog čoveka je odlazak na prvi derbi. To se pamti zauvek.

Pobeda koja se najviše slavi ili poraz koji najviše boli je posle „večitog derbija“.

Ali, kako je sve počelo?

Bila je nedelja, 5. januar 1947. godine. Priča se da je bila nezapamćena zima. Snežna mećava, jaka košava, i čak -19 stepeni.

Pred 4.000 hrabrih duša u 10. kolu prvog posleratnog fudbalskog prvenstva Jugoslavije, sastali su se Partizan i Crvena zvezda.

Na papiru Partizan je bio favorit. Bio je prvi na tabeli sa deset uzastopnih pobeda.

Zvezda tek četvta.

Između njih, Zagrebački Dinamo i Hajduk iz Splita.

Sama utakmica je bila odlična.

U udžbenicima će ostati upisano da je rezultat bio 4:3 za Zvezdu. Kao i to da je prvi gol u duelima Beogradskih rivala postigao Jovan Jezerkić, u 12. minutu glavom, pa onda još jedan u 25. minutu.

Kod prvog gola desila se i prva „sporna“ sudijska odluka.

Igrači Partizana su uveravali sudiju da lopta nije prešla gol liniju, ali dr. Lalić nije promenio svoju odluku.

Da li je lopta zaista prešla liniju?

To će ostati jedna od večitih tajni „večitog derbija“. Sneg je nepretano padao, linije igrališta su bile zavejane, tako da su samo oni koji su stajali iza gola mogli da vide šta se zaista desilo.

Sledeći gol je „pao“ u 54. minutu, Jezerkić je posle odbitka postigao i treći pogodak. Tako je na prvom derbiju viđen prvi „hat-trik“.

Zatim je Predrag Đajić postigao dva gola, jedan u svoju mrežu za 1:3, a drugi u gol Partizana.

Poslednji minutu meča doneli su još dva gola. Prvo još jedan autogol, Kašanin je bio nespretan, da bi na kraju prva legenda Partizana, Stjepan Bobek dao gol za konačnih 4:3, za Crvenu zvezdu.

Zanimljivo je i to da je u ovom meču viđen i prvi crveni karton ikada pokazan na derbijima.

Sutra se Crvena zvezda i Partizan sastaju po 163. put. Vremenom je „derbi“ postao jedan od najvatrenijih na svetu.

U poslednje vreme, čini se, izgubio je pomalo sjaj koji je imao. Ljudi mu se ne raduju kao ranije.