VAR bacio senku na kvalitetan “Mersisajd”

Fudbal Sport

Everton i Liverpul su odigrali prvu utakmicu 5. kola engleske lige i nimalo nas nisu razočarali. Duel koji je igran na Gudison parku, stadionu Evertona, završen je rezultatom 2:2, ali manje zadovoljni će svakako biti članovi i pristalice Liverpula.

Mane je bio na pauzi na prošlom meču, jer mu je rečeno da ima koronu, ali se brzo vratio u svoj prepoznatljivi ritam. Mane je najbolji strelac Liverpula u gostima već sezonama, a na ovom meču se upisao u strelce već u 3. minutu nakon sjajne akcije i asistencije Robertsona. Pritisak Liverpula je trajao uvodnih 15-ak minuta a mogli su i do ubedljviije prednosti. U 10. minutu nakon jedne vraćene lopte u šesnaesterac domaćih van Dajk je došao prvi do lopte, a krvnički mu je u noge ušao golman Pikford. Ishod je ipak bio minimalan ofsajd, koji je bio signaliziran nakon konsultacije sa VAR sobom (vrlo diskutabilno, jer se gledala maltene van Dajkova ruka). Sem toga što bi Liverpul dobio siguran penal da nije bilo ofsajda, van Dajk je prilikom ove situacije zaradio i povredu, zbog koje nije mogao da nastavi utakmicu. Postoje informacije da je njegova povreda i teže prirode, pa je pitaje koliko će pauzirati, jer ako su ligamenti u pitanju ne piše se dobro Liverpulovoj steni.

Prednost Liverpula je brzo anulirana, a nakon kornera, koji je odlično izveo Džejms Rodrigez, glavom je loptu u mrežu sproveo Kin. Zatim se dogodio i peh za Evertona, pa je startni desni bek, Koleman, morao da izađe zbog povrede u 31. minutu. Zamenio ga je Godfri, koji se nimalo nije uplašio nastupa u derbiju i svoj posao do kraja odradio čini se maksimalno dobro.

Iyvor: instagram.com/premierleague

U drugom poluvremenu obe ekipe su napadale, Liverpul je imao i veći posed lopte i više šuteva, ali je Everton takođe imao ozbiljne šanse za gol. Najpre je Salah iz prve šutirao na kratko odbijenu loptu u šesnaestercu Evertona, pa je lopta još jednom završila iza golmana Pikforda. Everton se nije predavao, pa je još jednom pokazao koliko napadački potencijal ima ove sezone. Dinje je centrirao sa leve strane, a nebeski skok i šut glavom je u gol pretvorio ove sezone magični Kalvert-Luin. Pored ovih dešavanja valja napomenuti da je Everton pogodio i stativu pri rezultatu 1:1. Rodrigez je fenomenalno uposlio Rišarlisona, kome je malo falilo da se upiše u strelce, a ko zna u kom bi smeru tada meč otišao.

Pri kraju meča je bilo takođe dosta uzbuđenja. Obe ekipe su pokazivale da žele do 3 boda. Rišarlison je u 90. minutu neoprezno ušao otvorenim đonom u duel sa Fabinjom, pa je time zaradio direktan crveni karton, zbog kog će biti onemogućen da igra naredne 2 do 3 utakmice. Liverpul je tada dobio šansu da reši susret u svoju korist i činilo se da će to i uraditi. Mane je dobio loptu i prostor kojom je uposlio Hendersona, koji je sa nekih 7 metara pogodio mrežu nakon slabe Pikfordove intervencije. Krenuli su da slave svi u Liverpulu, ali VAR je još jednom to pokvario. Ispostavilo se da je Mane bio u ofsajdu, a mislim da i dalje nikome nije jasno kako je to moguće (sliku te situacije možete videti na našem Instagram profilu). Ubrzo nakon toga sviran je kraj utakmice, a Klop i ekipa su još jednom napustili Gudison nezadovoljni.

Što se tiče individualnih partija na ovom meču izdvojili bismo sledeće:
Pikford-odlično branio, u par navrata spasao svoj tim sigurnog gola
Mina-najslabija karika u ekipi kako danas, tako i na prošlom meču
Dinje-odradio posao i u napadu i u odbrani, odlično funkcioniše sa Luinom u napadu
Džejms Rodrigez-preporođen od kada je došao u Evertonž, pa je i danas odigrao potpuno u tom ritmu, a i defanzivno je umeo da pomogne na pravi način
Kalvert-Luin-kratko i jasno-nezaustavljiv ove sezone

Izvor: instagram.com/premierleague

Štoperski tandem Matip i Gomez su bili vrlo nesigurni u odsustvu van Dajka. Salah je veći deo utakmice bio neprimetan, ali je nekako pronašao put do mreže. Firmino se još uvek nije upisao u listu strelaca ove sezone, a čini se da tako nešto nedostaje Liverpulu. Mane od početka do kraja igrao sa dosta energije, na kraju nije imao sreće da bude asistent za pobedonosni gol.

U sledećem kolu Everton će dočekati Sautempton, dok će Liverpul igrati protiv Šefilda, protiv koga imaju miperativ pobede, nakon dva neuspeha.

Autor: Oliver Mijušković