Juče je u hotelu Crown Plaza održana humanitarna modna revija u organizaciji D&D Bio Cosmetique i Udruženja žrtva nasilja ,,HAJR’’.
Na samom početku humanitarne revije obratila se predsednica Udruženja žrtva nasilja, Hajrija Ramadani.
Ona je istakla da nije lako biti žrtva nasilja: ,,Jednom žrtva, uvek žrtva. To je borba po 10 godina suđenja, borba sa poslom, stambenim pitanjem’’, rekla je Hajrija.
,,Žrtva nema samo jedan problem ujutru kada se probudi.’’
Skrenula je pažnju na razumevanje svih žrtava nasilja i da je ova poruka “Pista je jednaka za sve“ na neki način pokazuje da baš i nije jednaka za sve, jer za žrtve je potrebno sve, od odeće, hrane, školskog pribora za decu, jer je to jedna od majki koja se bori da nahrani dvoje ili troje dece, sama.
Potom se obratio Dragoje Vasović, direkor D&D kozmetike.
“Žrtve nisu same i trebalo bi da se probudi svest cele nacije, da stanemo uz njih“, istakao je Dragoje.
Skrenuo je pažnju da u ovom okruženju nisu samo žene žrtve, već ima i muškaraca, pretpevši psihičko nasilje. Ne smemo diskriminisati ni jedan pol.
Ovim putem je pozvao sve veće kompanije, mikro preduzeća, preduzetnike i fizička lica koja su u mogućnosti da pruže njihove malo, jer žrtvama znači mnogo.
Naglasio je poruku patrijarha Pavla: ,,Budimo ljudi!’’, pritom dodavši da smo svi mi ljudi, a trebalo bi biti čovek.

Usledio je i kratak govor predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova, Predraga Dragovića.
Predrag je rekao da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici prvi preventivni zakon, dajući mogućnost žrtvi da ostane u svom okruženju dok se nasilnom članu porodice nameću ograničenja, a to su dve hitne mere koje mi izričemo odmah na početku – privremeno udaljenje učinioca iz stana i prvremena zabrana učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi.
On je rekao da je do sada obučeno 2007 nadležnih policijskih službenika za primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je otvorilo i besplatnu telefonsku liniju 0800 100 600, dostupna 24h.
Usledila je statisika koja je poražavajuća:
Kako statistika pokazuje 35% žena u našoj globalnoj zajednici pretrpelo je fizičko nasilje, najčešće od strane svog partnera.
Oko 38% ubistava žena su počinili upravo njihovi partneri.
Među govornicima koje su podržale žrtve nasilja bilo je i predstavnika ambasade Palestine.
Usledila je i modna revija, čije su modele modne kuće ,,Hera’’ nosile poznate ličnosti, a samim tim i podžale sve žrtve nasilja. Pistom su prošetale košarkašica Milica Dabović, Jelena Govedarice, Romana Panić, Ljilana Jakšić- Salveta…

Ove godine ubijeno 30 žena u Srbiji i uglavnom u pitanju je nažalsot završni čin porodičnog nasilja.
Na samom kraju održan je performnas koji je za cilj imao skretanje pažnje na zasebne slučajeve žrtvi nasilja koje su šetajući pistom, nosile zapisane poruke.
Među njima je bio i jedan muškarac koji je pretpreo nasilje u porodici.
Jedna od poruka je glasila:
,,Najčešća greška je trpljenje nasilja zbog ekonomskih i običajnih i drugih pravdanja. Roditelji su primer deci. Deca stvaraju novu budućnost i budućnost svoje dece iz onoga što smo za njih stvorili.’’
Za kraj kao jasna poruka je da je najbesmislenije pitanje koje neko može posotaviti: ,, Šta ja tu mogu?’’
Svi mi možemo učiniti barem malo i nekom će to malo promeniti život.
Autor: Teodora Boškovski