Pohod na titulu Rolan Garosa

Ostali sportovi Sport

Novak Đoković je i zvanično poslednji polufinalista Rolan Garosa ove godine. Srpski teniser je nako 4 seta uspeo da savlada Karenja-Bustu, po setovima 4:6, 6:2, 6:3 i 6:4. Novak je sporo ušao u meč, pa je u prvom setu imao samo 40% ubačenog prvog servisa, uz čak 16 grešaka, a sa samo 7 vinera. U svim tim parametrima Karenjo-Busta je bio bolji, pa je zasluženo napravio prednost u setovima, pošto je Novak gubio servis dva puta, dok je samo jedan uspeo da vrati.
Nakon toga, Novak se trznuo, pa je u drugom setu servirao prvi servis sa 70% uspešnosti, a uz to je imao i 13 vinera. Treći set je odigran u sličnom ritmu, ali daleko od toga da je lako osvojen. Bio je to rolerkoster, a Novak se već u prvom servis gemu suočio sa brejk loptama. Uspeo je da spase obe, osvoji gem, a u narednom gemu uzme i brejk. Španac je uspeo da nadoknadi minus par gemova kasnije, ali je Novak pri rezultatu 4:3 ponovo oduzeo servis rivalu, a nakon toga je osvojio gem sa nulom za prednost u setovima 2:1.
Četvrti set je trajao najduže od svih, punih sat vremena, a na terenu je viđena velika borba. Novak je u trećem gemu imao 3 brejk lopte, ali Španac je bio čvrst i nije klonuo nijednog momenta. Novak je čuvao svoj servis, a zatim je uzeo i brejk u 7. gemu u setu (obično prelomnom). U narednom se sukobio sa 3 brejk lopte za Karenja-Bustu, ali je Novak ipak izdržao nalet Španca, pa je kasnije iskoristio i prvu meč loptu koja mu se ukazala.
Novak Đoković je na teren izašao sa kinezi trakom na vratu, a bolovi su bili primetni i na terenu, najviše tokom prvog seta. Novak je veliki borac, a to je još jednom demonstrirao. Zaboravio je na povredu i dao sve od sebe kako bi se ponovo našao u polufinalu Rolan Garosa, a u tome je i uspeo. Nadamo se da će se Novak adekvatno oporaviti za duel polufinala, koji ga očekuje prekosutra.
Društvo u polufinalu praviće mu Grk, Stefanos Cicipas, koji je uspeo da se revanšira Andreju Rubljovu za poraz u finalu Hamburga prošle nedelje. Rubljov je adekvatan otpor pružio samo u prvom setu, ali mu je i on izmakao iz ruku. Grk je slavio sa 7:5, da bi kasnije ostala dva uzeo znatno lakše (6:2 i 6:3). Cicipas je imao 10 vinera više i 6 neiznuđenih grešaka manje tokom meča.
Novak protiv Cicipasa ima skor 3:2, ali je poslednja dva duela dobio Srbin. Poslednji put su se sastali u finalu Dubaija, kada je Novak slavio sa 6:3, 6:4.

Drugi polufinalni par činiće Rafael Nadal i Diego Švarcman. Nadal je juče uspeo da savlada Janika Sinera, koji je pružio veliki otpor, a Nadalova pobeda je bila dosta teža nego što to rezultat pokazuje. Prvi set je završio u taj brejku, koji je Nadal uspeo da reši u svoju korist. U drugom je viđena velika borba, a ključni momenat se dogodio pri rezultatu 4:4. Nadal je došao do brejk lopte, a mladi Siner je pogrešio čime je omogućio rivalu da servira i za drugi set, reklo bi se pomalo i olako. Bio je to danak neiskustvu, a Siner nikako nije mogao da se oporavi od toga. Nadal je uzeo drugi set, a ekspresno je posao završio ži u trećem (6:1). Bez obzira na sve, Siner je odigrao veoma kvalitetan turnir, a pokazao je i dokazao da će se njegovo ime i te kako spominjati u samom vrhu svetskog tenisa u narednim godinama.
Švarcman je imao znatno teži zadatak. On se našao u oči u oči sa Timom, a slavio je tek nakon 5 setova i 5 sati i 11 minuta borbe. Tri seta su otišla u taj brejk, što automatski govori koliko je meč bio naporan za obojicu. Dva taj brejka je uzeo Švarcman, a Tim je u jednom setu slavio i sa 7:5. U odlučujućem setu, Tim je izgubio snagu, pa je Argentinac slavio sa 6:2. Tim nije mogao fizički da odgovori zahtevima u 5. setu u koji prkatično nije smeo da uđe, jer se dosta istrošio tokom prva četiri, jer je praktično sve vreme diktirao tempo. Međutim, Švarcman je izdržao sve pritiske i nalete i sačekao svoju šansu, koji je iskoristio najbolje moguće.
Švarcman je pobedio nadala u Rimu, pre dve nedelje, ali to samo može motivisati Nadala da se ovoga puta osveti. Španac je slavio u 9 od 10 njihovih duela, a videćemo da li će se dogoditi priželjkivano finale između Novaka i Nadala. Do tada obojica imaju da pređu dve velike prepreke, što im nimalo neće biti lako.

Autor: Oliver Mijušković