Totenhem i Lester kroz goleade, Liverpul i Siti rutinski

Fudbal Sport

Duel Sautemptona i Totenhema je otvorio nedeljno popodne u engleskoj ligi. Rezultat je bio 2:5, što je bilo malo i neočekivano, jer Totenhem u prvih par mečeva u sezoni i nije baš blistao. Napdački dvojac Totenhema je na ovoj utakmici funkcionisao perfektno i postigao nešto što niko nikada nije. Son je bio 4 puta uzastopan strelac, a Kejn 4 puta asistent. Svoju fenomenalnu i nesebičnu partiju Kejn je krunio i pogotkom. Oba gola za Sautempton postigao je Deni Ings, ali je odbrana bila problem, uz veoma lošu komunikaciju. Ostavljano je mnogo prostora za kontre „pevcima“ koji su to znali da pretvore u pogotke.

Njukasl nije opravdao svoju dobru igru iz prvog kola, pa je u drugom poražen na svom terenu od Brajtona sa 0:3. Koliko su loše izgledali na terenu, pokazuje podatak da celu utakmicu nisu imali šut u okvir gola. Sa druge strane Brajton je bio motivisan da pokaže šta zna nakon poraza od Čelsija na startu sezone. U razmaku od 4. do 7. minuta postigli su već dva gola i praktično već tada imali dobijenu utakmicu. Strelac oba gola je bio Nil Mopaj, koji je svoj raskošan napadački talenat pokazao i u drugom poluvremenu kada je asistirao Konoliju za treći gol. Malu senku na pobedu Brajtona, bacio je Bisuma koji je samo minut pred kraj utakmice zaradio crveni karton.Derbi kola je bio Čelsi-Liverpul, ali može se reći da se od utakmice očekivalo više. Prvo poluvreme je proteklo bez nekih posebnih dešavanja na terenu, a nijedna ekipa nije uspela u potpunosti da nametne svoj ritam. Medjutim prelomni momenat utakmice se dogodio u 44. minutu kada je Henderson uputio dugu loptu u prazan prostor na koju je išao Mane, koji bi verovatno i stigao do nje da ga Kristensen nije oborio sa ledja. Pošto je bio poslednji igrač odbrane Kristensen je zaradio direktan crveni karton nakon gledanja VAR-a. Taj momenat je naterao Liverpul da potpuno preuzme inicijativu u drugom poluvremenu, što su i učinili. Mane je nakon prelepe akcije i centaršuta Firmina zatresao Kepinu mrežu. Bio je agresivan Liverpul skoro u svakom napadu, a njihova agresivnost se ogledala i kroz učestali presing. Jedan takav je i urodio plodom. Kepa je jeftino pogrešio i dodao loptu Maneu, koji je mirno ubacio mrežu za 2:0. Imao je šansu Čelsi da smanji prednost i eventualno uvede meč u neizvesnu zavšnicu, ali je Žoržinjov penal majstorski odbranio Alison i tako sačuvao svoju mrežu po prvi put ove sezone. Činjenica je da ćemo pravi Čelsi gledati tek kada svi igrači budu zdravi, a do tada se Frenk Lampard i ekipa nadaju što većem broju bodova, kako ne bi zaostajali previše za vodećima na tabeli.Nedeljni program zatvorili su Lester i Barnli. Barnli je prvi stigao do vođstva, ali je Lester uspeo da preokrene potpuno i na kraju slavi u vrlo efikasnom duelu sa 4:2. Strelci za domaće su bili Barns, Džastin i Prat, dok im je autogolom pomogao i Piters, koji je ušao krajem prvom poluvremena. Dan i Vud su učinili da ovaj poraz ne deluje toliko bolno, ali očigledno je da Barnliju fali stub odbrane u vidu Tarkovskog, koji je ovaj meč pratio sa klupe.

Prvi duel u ponedeljak su odigrali Aston Vila i Šefild. Aston Vila ima ozbiljne namere da i ove godine overi ostanak u Premier ligi, dok je Šefild u problemima već na startu sezone, pa se čini da im ova neće biti blistava kao prošla. Rano je štoper gostiju, Egan, dobio crveni karton, pa je praktično Aston Vila imala 85. minuta igrača više na terenu. Medjutim sve je moglo da bude drugačije da je Lundstram iskoristio penal za Šefild. Penal je odbranio Martinez, njanovije pojačanje Aston Vile, koji se već na debiju pokazao kao izuzetno važan šraf u ekipi. Mučila se Aston Vila da postigne gol i da stvori šansu. Na kraju su imali 18 šuteva ka golu Remsdejla, ali je samo jedan završio u mreži. To je bio šut glavom Konse, nakon izvedenog kornera. Na njihovu sreću i taj jedan je bio dovoljan za uzimanje 3 boda.Drugo kolo su zatvorili Vulverhempton i Mančester Siti. Epilog je bio 1:3. Umeli su Vulvsi u prošlosti da naprave dosta problema ekipi Sitija, a često su im i zakidali bodove. Danas ipak Pep Gvardiola to nije dozvolio. Prvi gol u novoj sezoni za svoj tim postigao je ko drugi nego De Brujne i to iz penala.

Ubrzo je usledio i drugi. Egzekutor je bio Foden, a asistent Sterling. To se činilo da je bio udarac od koga se Vulverhempton neće oporaviti. Medjutim oni nisu tako lako odustali, a nagrada za to stigla je u 78. minutu kada je Himenez na asistenciju Podensa dao nadu domaćinima da mogu da izvuku bar bod. Sve nade su ugašene u 95. minutu, kada je De Brujne asistirao, a Gabrijel Žezus postigao svoj prvi gol u novoj sezoni. Derbi sledećeg kola igraće Liverpul i Arsenal.

Autor: Oliver Mijušković