Izbor fakulteta je jedna od najvećih odluka u životu mlade osobe. Od te odluke zavisi profesionalni i privatni uspjeh u životu. Pri donošenju odluke treba voditi računa o svojim sklonostima, talentu, ljubavi prema određenoj oblasti, ali i onome što će u budućnosti biti traženo. Izbor treba biti promišljen.
Kada odluči mlada osoba šta da upiše, odluka gdje upisati je laka, i tu se javlja manja mogućnost za greškom.
Ne bih da favorizujem ni jedan studijski program. Ja sam započela svoje studiranje na privatnom fakultetu sa stavom da investicija u znanje vraće najbolje kamate.
Međutim, odlučila sam da studiranje nastavim u Srbiji. Tu se nameće pitanje da li crnogorski studenti u Srbiji mijenjaju nacionalnost za besplatno školovanje?
Od nacionalne pripadnosti studentima Crne Gore i dalje zavisi status na pojedinim državnim fakultetima u Srbiji, pa mnogi koriste mogućnost zarad povoljnijih uslova.
Mnogi crnogorski državljani kažu da ne postoji razlog kojim mogu opravdati na takav način tretiranja studenata, niti znaju šta taj dokument u suštini znači, osim da odnjega zavisi za koliko će državni budžet biti puniji.
Takođe , taj dokument smatraj ponižavajućim, jer odvaja studente na osnovu njihovog nacionalnog osjećanja, a ne na osnovu nekog realnog kriterijuma . Kako je objašnjeno na univerzitetu, na pojedinim fakultetima uz zahtjeve za upis,tražise da se upiše nacionalna pripadnost, tako da ako se upišu da su Srbi iz Crne Gore ,ne treba da se donosi posebna potvrda.
Ovo pravilo važi i za Srbe iz BiH i Hrvatske.
Autor: Anja Radunović
Документ није понижавајући и сасвим има смисла. Србија је матична држава свих Срба, где год они живели у свету, те самим тим жели да изађе у сусрет младим Србима и другим својим држављанима који желе да се акадмски усавршавају пружајући им бесплатно школовање које иде на терет буџета државе, зарад школовања особе која ће највероватније наставити да ради у својој матичној држави након тога и плаћати јој порез.
Република Србија у том смислу нема потребу да нуди могућност школовања о њеном трошку студентима који нису држављани Републике Србије и нису етнички Срби, јер би се они највероватније након бесплатног школовања вратили у своју матичну државу како би тамо радили и плаћали порез.
Примера ради, Црна Гора не пружа могућност буџетског школовања држављанима Републике Србије, те би било изузетно лицемерно и незахвално захтевати од Србије да нуди могућност бесплатног школовања страним држављанима.
Дакле, све у свему, нема ништа понижавајуће у том документу, већ искључиво економски интерес једне државе који је у потпуности легитиман, исто као што је и у Црној Гори. Уколико као Црногорац/ка желите буџетско школовање, имате потпуну слободу да студије завршите у Подгорици, али ето имате и ту рупу у закону да се можете изјашњавати како год желите од пописа до пописа те зарад бесплатног факултета можете бити Србин/Српкиња. Тај, како Ви кажете, „понижавајући документ“ вам штеди између 1000 и 2500 евра годишње, у зависности од факултета, рачунајући само школарину.